Font:
Powiększ
A+
Pomniejsz
A-
Kolor:
Kontrast
A
Reset
 • Zadzwoń, napisz e-mail lub skotaktuj się przez formularz kontaktowy

Międzynarodowy sukces uczniów naszej Szkoły w Serbii

 • Amelia Kania

  Amelia Kania

       W marcu i kwietniu 2021 r. pięcioro uczniów naszej Szkoły wzięło udział w Światowym Konkursie Muzycznym w Belgradzie (Serbii) noszącym od 2020 r. nazwę „World Open Online Music Competition”. Jest to najstarszy konkurs internetowy, obejmujący niemalże wszystkie specjalności muzyczne (w tym taniec i śpiew) i adresowany do muzyków praktycznie bez ograniczeń wiekowych. Pierwotnym zamysłem tego konkursu było przeniesienie spektaklu „na żywo” z sali koncertowej na platformę internetową, do której dostęp miałaby niezliczona liczba osób z całego świata.
       Uczniowie naszej Szkoły biorą w nim udział nieprzerwanie od 2017 r. W pierwszej kolejności uczestniczyło w nim kilkoro akordeonistów. Następnie dołączyli pianiści, a w tym roku dodatkowo uczennica klasy skrzypiec.
       Konkurs w Serbii odbywa się cyklicznie co roku począwszy od 2010 r. Zawody organizowane są w trzech sezonach (wiosna, lato i jesień). Każdy uczestnik może wziąć udział tylko w jednym z trzech sezonów w ciągu roku. World Open podzielony jest na specjalności a te na kategorie soliści i zespoły oraz grupy wiekowe. Jedną z reguł konkursu organizowanego online jest nagranie audio-video całego programu bez przerwy i jakiejkolwiek ingerencji pod rygorem dyskwalifikacji. Najmniejsze potknięcie, pomyłka czy błąd nawet w zakończeniu oznacza, że trzeba rozpocząć nagrywanie od początku. W praktyce oznacza to podejmowanie wielu prób nagrania, które w pełni będzie satysfakcjonowało zarówno ucznia jak i nauczyciela.
      

      W tegorocznej edycji konkursu w specjalności akordeon w sumie udział wzięło 74 uczestników z wielu krajów świata, w tym nie po raz pierwszy uczniowie p. Sławomira Mocha – Wiktoria Habrajska, Florian Taras i Mikołaj Michalczyk. Każdy z nich klasyfikował się do innej grupy wiekowej (V, VIII i X). Cała trójka spisała się na medal uzyskując wysokie noty i tym samym zajmując czołowe miejsca. Wiktoria Habrajska, uczennica kl. III cyklu sześcioletniego zdobyła drugą nagrodę, natomiast Florian Taras z kl. V i Mikołaj Michalczyk z kl. VI pierwszą. Prezentacje konkursowe akordeonistów oceniało międzynarodowe jury, reprezentowane przez przedstawicieli z Finlandii, Polski, Rosji i Wietnamu.
      

       W specjalności fortepian oprócz Kamila Słowikowskiego z kl. VI cyklu sześcioletniego – ucznia p. Liliany Rydz udział wzięło również 148 pozostałych uczestników z wielu krajów świata. Konkursowiczów tradycyjnie oceniało międzynarodowe jury, którego członkowie tym razem pochodzili z Polski, Rosji, Serbii, Niemiec, Francji i Chin. Kamil Słowikowski ze swoim wysokim wynikiem w grupie X uplasował się na zaszczytnym II miejscu.
     

      Po raz pierwszy w World Open udział wzięła również Amelia Kania z kl. VI cyklu sześcioletniego - uczennica klasy skrzypiec p. Kingi Hudeli. Oprócz Amelki specjalność tę reprezentowało 55 innych uczestników z różnych stron świata. Nagranie konkursowe Amelki i pozostałych skrzypków oceniało tradycyjnie międzynarodowe jury, którego tym razem członkami byli przedstawiciele z Serbii, Polski i Rosji. Jury wysoko oceniło naszą uczennicę, co przełożyło się na przyznanie jej II miejsca. Warto dodać, że był to pierwszy konkurs Amelki o randze międzynarodowej w dodatku zakończony ogromnym sukcesem!  
     

       Wszystkim nagrodzonym uczniom, ich rodzicom i nauczycielom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 • Wiktoria Habrajska

  Wiktoria Habrajska

 • Kamil Słowikowski

  Kamil Słowikowski

 • Florian Taras

  Florian Taras

 • Mikołaj Michalczyk

  Mikołaj Michalczyk